Četiri su faze razvoja stopala kod najmlađih koje morate pažljivo pratiti kako biste na svaku deformaciju ili nepravilnost mogli promptno reagirati.
Kad promatrate djecu kako rastu i otkrivaju svijet oko sebe, nevjerojatno je pratiti fizičke promjene kroz koje ubrzano prolaze. Razvoj stopala možda nije prva stvar na koju pomislimo kad razmišljamo o fizičkom razvoju mališana, ali njihov se razvoj nipošto ne smije zanemariti. U stopalima se nalazi više od 7000 živčanih završetaka koji ih povezuju s cijelim tijelom i svim organima te o njima ovisi pravilan razvoj donjih udova, kostiju, mišića i ligamenata. Stoga je od vitalnog značaja od prvog dana pomno pratiti svaku fazu razvoja stopala kako biste pravovremeno reagirali čak i na najmanju deformaciju ili nepravilnost koju uočite. Sa svakim novim korakom vaše dijete se priprema za avanture djetinjstva i utire svoj put ka neovisnosti, a Orthopuzzle će vam rado pomoći da uklonite sve prepreke na tom veličanstvenom putu!
4 faze u 4 godine života
Do četvrte godine života mali ljudi prolaze kroz četiri faze razvoja stopala.
1. Do 6. mjeseca
Bebe imaju urođeni refleks koraka koji nestaje oko šestog tjedna života i omogućuje novorođenčetu da izvodi pokrete slične koracima kada njihova stopala dotaknu čvrste površine.
Tek rođena beba ima potpuno ravna stopala, s mekim i elastičnim hrskavicama. Noge su često okrenute prema unutra, a stopala su blago savijena prema van. Dijete će u ovom periodu provesti veći dio vremena ležeći na leđima ili trbuhu, a stopala će postupno jačati kako dijete počne puzati i napredovati prema samostalnom sjedenju.
2. Od 6 do 12 mjeseci
Većina djece u tom periodu počinje puzati ili hodati uz asistenciju odraslih, čime se jačaju mišići, a mala stopala se privikavaju na razne vrste površina. Veliku ulogu u ovoj fazi imaju roditelji, kako odabirom prve obuće za svoje dijete tako i poticanjem djeteta na bosonogo savladavanje ravnih i neravnih terena.
PREPORUKA: Ako nemate priliku s djetetom provoditi dovoljno vremena u prirodi, tu je naša slagalica “Prvi korak”, dizajnirana za bebe od 9 mjeseci starosti s ciljem sprječavanja nastanka i razvoja asimetričnog hoda.
3. Od 12 do 24 mjeseca
Kada dijete počne samostalno hodati, obično u dobi oko 12 do 15 mjeseci, stopala će se postupno oblikovati u skladu s opterećenjem koje primaju tijekom hodanja. Zato je važno na čemu i u čemu rade svoje prve korake: treba dobro paziti na ispravan odabir obuće, ali i podloge po kojoj djeca hodaju.
PREPORUKA: Za male istraživače s napunjenom jednom godinom tu su Ortho slagalice “Šuma”, “More” i “Savana” koje imitiranjem prirodnih podloga pružaju otpor idealan za zdrav razvoj stopala.
4. Od 2. do 4. godine života
Najbrži rast stopala obično se događa u prve četiri godine života, a nakon toga ona rastu dvostruko sporije. Tijekom tog četverogodišnjeg razdoblja dijete će u pravilu razviti svoj luk stopala, koja će postati manje ravna i oblikovanija. Baš poput stopala odrasle osobe!
Ako primijetite bilo kakve nepravilnosti u razvoju stopala svog djeteta, kao što su izraženi problemi s hodanjem, deformacije stopala ili nelagoda, svakako se konzultirajte s liječnikom ili ortopedom. Rano prepoznavanje i pravilna briga o djetetovim stopalima ključni su u sprječavanju budućih problema, a medicinsko pomagalo Orthopuzzle, za čiju učinkovitost jamče institucije EU, vaš je najpouzdaniji saveznik u toj misiji.
PREPORUKA: Ortho slagalica “Univerzal” za djecu stariju od godine dana pruža naizmjenično tvrd i mekan teren, što omogućuje pravilno oblikovanje dječjeg stopala te poboljšava mikrocirkulaciju i kontakt mišića.