Po kući, travi, zemlji, kamenu… Stoljećima je bilo uobičajeno da se djeca igraju i hodaju bosonoga, pogotovo na našim prostorima. Hodanje bosih nogu pomagalo je mališanima da razvijaju osjećaj dodira, mišiće, ravnotežu, istražuju svoj okoliš i povezuju se s njime. Nekad je to praktički bio jedini, pouzdano učinkovit način za pravilno formiranje stopala djeteta i prevenciju potencijalnih deformacija, poput primjerice ravnih stopala.
No, u moderna užurbana vremena stvari stoje malo drukčije. Roditelji pritisnuti svakodnevnim obvezama nemaju uvijek mogućnosti redovito provoditi vrijeme s djecom na otvorenom prostoru i u prirodnom okruženju. To pogotovo vrijedi za one koji žive u urbanoj sredini, a hodanje golim nožicama po gradskim parkovima možda baš i nije najbolja opcija. Dio roditelja sigurno će pustiti svoje mališane da budu bosonogi na moru na plažama, ali ljeto i sezona godišnjih odmora ipak ne traju cijelu godinu.
Bose noge za zdravi razvoj
Činjenica je i kako su mnogi mame i tate danas ponekad malo previše protektivni pa se groze i od same pomisli da im djeca hodaju naokolo bez cipelica i papučica. Međutim, bosonogo hodanje neizmjerno je važno za dječji razvoj, što potvrđuju stručnjaci i razna istraživanja diljem svijeta. Nošenje obuće od najranije dobi može imati nepovoljan učinak za pravilan razvoj hoda i kralježnice. S druge strane, hodanje bosih nogu pridonosi, među ostalim, pravilnom razvijanju mišića i ligamenta stopala, ali i zdravom držanju cijele figure te poboljšava osjet za vlastito tijelo u prostoru.
Pravilan razvoj stopala iznimno je važan i zbog činjenice da u njima postoji čak 7000 živaca koji su povezani s ostatkom tijela. Refleksoterapijom stopala, odnosno posebnom metodom njihove masaže, može se stoga poboljšati cjelokupno stanje organizma, ublažiti bolovi, ubrzati cirkulacija, ojačati imunološki sustav, poboljšati san, umanjiti stres… Refleksomasaža na niz načina blagotvorno utječe na tijelo, no što kada nemamo dovoljno vremena ili znanja posvetiti se stopalima naših najmlađih? Bez brige, moderno doba donosi i moderna rješenja poput Orthopuzzli koje koristi i preporuča naš tim stručnjaka.
Moderno rješenje noge i nožice
Riječ je o modularnim slagalicama različitih struktura, oblika i hrapavosti koje predstavljaju adekvatnu alternativu bosonogom trčkaranju po livadi i plaži. Njihova struktura čak imitira prirodne površine, njihovu teksturu i “bockavost”. To inovativno rješenje lako je primjenjivo u domu, vrtiću, igraonici, sportskom centru ili zdravstvenoj ustavi, a pomaže u prevenciji i liječenju ortopedskih problema, ali i uravnoteženju organizma i psihofizičkog stanja, čime su svojevrstan pandan refleksoterapiji.
Orthopuzzle su cjenovno pristupačne i ustvari namijenjene svim starosnim skupinama, ali u našem fokusu su posebno oni koji tek rade svoje prve korake. Osim što će povoljno utjecati na njihov fizički i psihički razvoj, djeca će posebno cijeniti zabavni faktor slagalica te će njihovo korištenje shvatiti kao igru, a ne kao neku dosadnu obvezu. Pozitivni pomaci korištenja Orthopuzzli vidljivi su čak i ako ih se redovito koristi samo pet minuta dnevno, a njihovu učinkovitost potvrđuju EU certifikati i stroga ispitivanja u renomiranim europskim zdravstvenim institucijama.
Nama odgajateljima u cijeloj priči je neizmjerno bitna još jedna stvar: modularne slagalice pozitivno utječu i na psihofizičku ravnotežu djece sa posebnim potrebama, poput one s poremećajem pažnje ili koncentracije. U konačnici, povećavaju mobilnost i fizičku spremu najosjetljivijih članova našega društva, omogućujući im bolju kvalitetu odrastanja i svakodnevnog života.
6 nevjerojatnih učinaka Orthopuzzli na psihički i fizički razvoj djece
- Poboljšavaju funkcije stopala i sprječavaju njegove deformacije
- Pomažu u liječenju spuštenih stopala
- Potiču kvalitetan san, smanjuju stres i poboljšavaju imunosni sustav
- Pomažu pri olakšavanju boli u stopalima i leđima te ublažavaju neugodne simptome
- Sprečavaju nastanak i razvoj asimetričnog hoda
- Utječu na razvoj fine motorike i kognitivnih sposobnosti